«Powrót

Medyka, Korczowa. Nocne wpadki przemytników.

Medyka, Korczowa. Nocne wpadki przemytników.

Medyka, Korczowa. Nocne wpadki przemytników.

Papierosy ukryte były m.in. w kokpicie
Funkcjonariusze z Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Korczowej wykryli w autokarze 1960 paczek papierosów.
Ponad 3 tys. paczek papierosów trafiło do magazynów podkarpackiej Służby Celnej. To efekt 2 kontroli przeprowadzonych przez funkcjonariuszy z Granicznych Referatów Zwalczania Przestępczości w Medyce i Korczowej.  
 
Minionej nocy (15/16 lutego) na przejście graniczne w Medyce wjechał kierowca osobowego samochodu marki volkswagen. Mężczyzna poruszał się pasem przeznaczonym dla osób nie przewożących towarów podlegających obowiązkowi zgłoszenia celnego. Funkcjonariusze Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości skierowali pojazd do szczegółowej rewizji, podczas której wykryli 1060 paczek papierosów. Towar ukryty był m.in. w kokpicie i ścianach samochodu. 30-letni kierowca (ob. Ukrainy) przyznał, że jest właścicielem papierosów. Mężczyzna złożył wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności i na poczet kary wpłacił 12 tys. złotych.
 
Podobny wniosek złożył kierowca autokaru kursowego relacji Lwów- Kraków, który w nocy (14/15 lutego) wjeżdżał do Polski przez przejście graniczne w Korczowej. Funkcjonariusze z Granicznego Referatu Zwalczania Przestępczości w Korczowej wykryli w autokarze 1960 paczek papierosów. Celnicy skorzystali z pomocy urządzenia RTG, którym prześwietlili autokar. W dotarciu do skrytki z towarem pomocna była też labradorka Luna, specjalizująca się w wykrywaniu wyrobów tytoniowych. 
Składając wniosek o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, kierowca autokaru wpłacił ponad 22 tys. złotych na poczet grożącej kary.  Funkcjonariusze Służby Celnej zwrócili się także z wnioskiem do Straży Granicznej w wydanie decyzji zobowiązującej ob. Ukrainy do powrotu do kraju.
 
Zwalczając przestępczość transgraniczną, funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej w minionym roku wszczęli blisko 20 tys. spraw karnych skarbowych oraz wystawili 4 490 mandatów karnych na kwotę 1,8 mln zł.  Funkcjonariusze Izby Celnej w Przemyślu zatrzymali  także 284 samochody, które posłużyły do przemytu oraz złożyli do Straży Granicznej 161 wniosków o zobowiązanie cudzoziemców do powrotu.