«Powrót

Próbowali przekupić celników, będą mieli kłopoty.

Próbowali przekupić celników, będą mieli kłopoty.

Próbowali przekupić celników, będą mieli kłopoty.

Widok na przejście graniczne w Korczowej
plakat informacyjny
Służba Celna przekazała w ręce Policji podróżnych, którzy usiłowali wręczyć funkcjonariuszom łapówki na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej. Pieniądze miały odwieść celników od czynności służbowych. 
 
W miniony piątek (24 lutego br.) około godziny 21 na przejściu granicznym w Medyce obywatelka Ukrainy usiłowała wręczyć korzyść majątkową (50 zł) funkcjonariuszce Służby Celnej. Do zdarzenia doszło na stanowisku odpraw tax free. Funkcjonariusza odmówiła potwierdzenia dokumentu tax free ze względów formalnych oraz podjęła decyzję o zawróceniu podróżnej na teren UE celem uzupełnienia dokumentu przez sprzedawcę. Wówczas kobieta zasugerowała, aby funkcjonariuszka „przymknęła oko" i położyła banknot 50 zł.
 
Z kolejną próbą przekupienia funkcjonariusza celnego doszło w sobotę 25 lutego br. na przejściu granicznym w Korczowej na pasie odpraw samochodów osobowych wjeżdżających do Polski. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy usiłował wręczyć funkcjonariuszowi Służby Celnej korzyść majątkową (30 zł) w zamian za odstąpienie od czynności służbowych. Wcześniej mężczyzna przyznał się, że w jego samochodzie znajduje się niewielka ilość papierosów - 50 paczek. Pojazd został skierowany do szczegółowej kontroli, podczas której celnicy wykryli 135 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy.
 
W obu przypadkach o próbach wręczenia korzyści majątkowych funkcjonariusze Służby Celnej niezwłocznie powiadomili swoich przełożonych. Podróżni zostali zatrzymani i przekazani w ręce Policji. Przedstawiono im zarzut popełnienia przestępstwa karnego. Za próbę korupcji grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.