«Powrót

Nie daj się uzależnić od hazardu

Nie daj się uzależnić od hazardu

Nie daj się uzależnić od hazardu

plakat kampanii Nie daj się uzależnić od hazardu
uczestnicy konnferencji inaugurującej projekt
prelekcja przedstawicieli Izby Celnej w Przemyślu dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu
z uczestnikami spotkania w PWSW rozmawia Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu Waldemar Chaba

INFORMACJA O KAMPANII
INAUGURACJA KAMPANII

SPOTKANIA EDUKACYJNE
WIADOMOŚCI CELNE DOT. ZWALCZANIA NIELEGALNEGO HAZARDU

 

 

 

 

 

 

INAUGURACJA KAMPANII

4 grudnia 2014r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa pt. „Nie daj się uzależnić od hazardu". W konferencji wzięli udział: Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów, Szef Służby Celnej nadinsp. Jacek Kapica; Biskup Polowy Wojska Polskiego, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Służby Celnej Józef Guzdek oraz specjalista psychiatra, ekspert w dziedzinie psychoterapii uzależnień dr n. med. Bohdan Tadeusz Woronowicz.

Konferencja rozpoczyna wspólną z Ordynariatem Polowym (w strukturach którego znajduje się Duszpasterstwo Służby Celnej) kampanię "Nie daj się uzależnić od hazardu". W ramach kampanii Służba Celna i jej Duszpasterstwo roześle do wszystkich parafii w całej Polsce specjalny komunikat Delegata Episkopatu ds. Duszpasterstwa Służby Celnej oraz plakat ostrzegający przed uzależnieniem od hazardu. Komunikat zostanie odczytany wiernym podczas jednej z grudniowych mszy świętych.

Podczas konferencji minister J.Kapica przypomniał, że jednym z zadań Służby Celnej jest zwalczanie nielegalnego hazardu oraz kontrola hazardu urządzanego na podstawie przepisów prawa. Podkreślił, że Służba Celna oprócz zwalczania nielegalnego hazardu oraz niedozwolonej reklamy gier hazardowych, przywiązuje dużą wagę także do profilaktyki. W ramach przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu Służba Celna przeprowadziła w 2013 r. ogólnopolską kampanię plakatową ostrzegającą przed uzależnieniem od hazardu szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Także we współpracy z Ordynariatem Polowym Wojska Polskiego celnicy przeprowadzili kampanię „nie przemycaj".

Biskup Polowy WP J.Guzdek powiedział, że wszyscy mamy obowiązek reagować, kiedy „człowiek tonie", a tak właśnie się dzieje, gdy człowiek uzależnienia się np. od alkoholu, narkotyków albo od hazardu. Nie można przejść obojętnie obok problemu uzależnienia, zwłaszcza, że najczęściej cierpi nie tylko uzależniony ale i jego rodzina. Biskup Guzdek podziękował ministrowi Kapicy za udział Służby Celnej w akcji uświadamiania zagrożeń związanych z uzależnieniem od hazardu.

Dr Bohdan Woronowicz wyjaśnił, na czym polegają uzależnienia behawioralne i kto jest podatny na uzależnienia, jakie zagrożenia niesie za sobą hazard oraz jakie jest rozpowszechnienie problemów związanych z hazardem, a także, jakie są etapy rozwijania się hazardu patologicznego, jak się rozpoznaje i jak się leczy. Dr Woronowicz powiedział, że ok. 1,5-2% społeczeństwa może być uzależnione od hazardu, a dla 3-4% granie staje się problemem. Natomiast najbardziej niepokojące jest to, że 7% uczniów ostatnich klas gimnazjów przyznaje, że korzysta z hazardu internetowego, co najmniej raz w tygodniu.

 

 

 

SPOTKANIA EDUKACYJNE
12 stycznia 2015. w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu odbyła się prelekcja Służby Celnej w ramach kampanii "Nie daj się uzależnić od hazardu". Celem spotkania było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z uzależnieniem od hazardu. W prelekcji wzięli udział eksperci Służby Celnej oraz Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu podinsp. celny Waldemar Chaba.

Gry na automatach oraz gry on-line porównywane są do najcięższych uzależnień od narkotyków. Dostrzegając problem oraz widząc potrzebę przeciwdziałania uzależnieniom od hazardu, Służba Celna nie tylko zwalcza nielegalny hazard ale także prowadzi działania profilaktyczne. Stąd m.in. spotkania z młodzieżą w ramach trwającej od grudnia 2014 r.  kampanii "Nie daj się uzależnić od hazardu".  Celem akcji jest uświadomienie społeczeństwu, zwłaszcza młodzieży, zagrożeń jakie niesie ze sobą uzależnienie od hazardu.  

Eksperci Służby Celnej współpracując z Instytutem Socjologii PWSW w Przemyślu omówili szereg zagadnień dot. uzależnień od hazardu i jego skutków czy zwalczania nielegalnego hazardu w Polsce. Zarówno studenci jak i zaproszeni uczniowie Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1 i 2 w Przemyślu mogli przekonać się że dostępne na rynku automaty do gier nie mają nic wspólnego ze zręcznością i że gracz nie ma wpływu na grę, do której przystępuje. Poza problematyką związaną z uzależnieniem od hazardu, funkcjonariusze Służby Celnej przedstawili także obowiązujące przepisy regulujące rynek gier hazardowych w Polsce. 

Po zakończonej prelekcji na pytania kierowane przez młodzież jak i obecnych przedstawicieli mediów odpowiadali eksperci Służby Celnej a także Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu.

Z badań CBOS wynika, że zagrożonych hazardem jest 200 tys. Polaków. Szacuje się, że co czwarty Polak w wieku 15 lat i więcej w ciągu ostatnich 12 miesięcy grał w gry na pieniądze. Problem ten w znaczącym stopniu dotyczy nastolatków i ludzi młodych. Wśród graczy w wieku 15-18 lat 12,3% ma problem z hazardem.  Jak pokazują badania 7% uczniów ostatnich klas gimnazjów przyznaje, że korzysta z hazardu internetowego, co najmniej raz w tygodniu.

Spotkanie ze studentami oraz młodzieżą szkół ponadgimnazjalnych było możliwe dzięki współpracy Izby Celnej w Przemyślu i Instytutu Socjologii Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, z którą Izba Celna w Przemyślu współpracuje już od 8 lat.  W ramach wspólnego projektu naukowego  Służby Celnej i uczelni dot. zamawianych prac licencjackich, studenci PWSW prowadzą badania socjologiczne dot. funkcjonowania Służby Celnej w woj. podkarpackim.